Ömer Yavaş: Ateşleyici Güç Olmak İstiyorum

Türkiye‘de altyapıyla önem veren kulüplerin başında gelen Tofaş‘ın 2001 doğumlu oyuncusu Ömer Yavaş‘la özel bir röportaj yaptık.

Koronavirüs sürecindeki röportaj serilerimiz devam ederken, her zaman olduğu gibi genç oyunculara da yer vermeye gayret ediyor ve onları yakından tanımaya çalışıyoruz.

Basketbol Gençler Ligi’nde bu sezon 27 maçta 24.1 dakika süre alan Ömer Yavaş, 11.2 sayı-7.7 ribaunt-2.4 asist ortalama yakaladı. Genç oyuncunun özellikle ribauntlardaki aktif performansı ise dikkat çeken unsurların başında geliyor.

Genç oyuncuya, aslında biraz da klasik haline gelen basketbola başlama hikayesini sorduk ve şu cevabı aldık:

”Aslında benim basketbolla pek alakam yoktu. Bulunduğum çevrede basketbola ilgisi olan tanıdığım kimse de yoktu. 2011 senesinde Bursa Uludağ İlköğretim Okulu’nda okurken, bir gün ders esnasında kapı çaldı. İçeriye Çağrı Birdar ve Ali Salkım adlı antrenörler girdi. Tofaş Spor Kulübü’nden geldiklerini söylediler ve bize ufak bir bilgilendirme yaptıktan sonra sınıftan bir arkadaşımızı seçtiler. Beni seçmemişlerdi, sonra bir anda Ali Salkım arkdaşımı yerine oturtup beni çağırdı ve bana ‘basketbol oynamak ister misin?’ dedi. Heyecandan titrek bir sesle ‘evet’ dedim. Hafta sonu spor kıyafetlerimi alıp ilk antrenmanıma çağrıldım ve maceram böylelikle başlamış oldu.”

Orhun Ene Bize Her Alanda Rehber Oluyor

Türkiye’nin önemli altyapılarından birinde oynayan Ömer’e, hem Orhun Ene gibi bir koçun olduğu organizasyonda, hem de bu kültürde oynamanın nasıl bir duygu olduğunu ve bunun yanı sıra basketbolun zirve noktasını gördüğü dönemlerde yetişmenin olumlu/olumsuz gençler üzerinde nasıl bir etki yarattığını sorduk.

Ömer, bu konular hakkında şunları söyledi:

”Tofaş, ülkemizde altyapıya değer veren en önemli kulüplerden bir tanesi. Öncelikle bu camiada bulunmaktan çok mutluluk duyuyorum ve kendimi şanslı hissediyorum. Orhun Ene, biz gençlere bir antrenörden daha çok, bir abi gibi yaklaşıyor. Gerek basketbol, gerekse hayata dair her alanda bizlere rehber oluyor. Basketbol anlamında antrenmanlarda bizlerin bu oyunun tümüne hakim olmamızı sağlıyor. Ayrıca böyle büyük bir ligde gençlere şans, süre vererek bizlerin gelişimimizi her açıdan tamamlamamıza ve kendimize olan inancın artmasına neden oluyor. Kendisine tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim.”

”Ülkemizde basketbol gün geçtikçe gelişiyor. Olumlu olarak bizleri daha da gelişmeye zorluyor, çünkü artık dünya ligimizi izler hale geldi. Bu durum bizleri daha fazla çalışmaya, standartların üzerinde her daim kendimizi geliştirmeye, kendi limiterimizin üzerine çıkmaya zorluyor. Olumsuz yönü ise yerli genç oyuncuların süre problemi yaşaması, daha az oyunda kalmaları ve bir çoğunun şans bulamaması.”

BGL Ciddi Anlamda Katkı Sağlıyor

Modern basketbolda yaşanan değişimin, yolun henüz başında olduğu için gelişimi açısından büyük avantaj olduğunu söyleyen Ömer, kendinde gördüğü en büyük eksiği, oyununu ve BGL’nin gençlere katkısını şöyle anlattı:

”Şu an kendimde gördüğüm en büyük eksiklik istikrarsız şut atmam. Bunun için Samir koç ve Semih abiyle özel antrenmanlar yapıyorum, gelişimimi hızlandırmaya çalışıyorum.”

”Savunmada agresifim, uzun ya da kısa herkesi savunabiliyorum. Hücum ve savunma ribauntu alabilme özelliğim var. Hızlı hücumlarda topu ortaya sokarak, boş adamları görüp, çembere sonuna kadar giden bir oyuncuyum. Uzun vadede ise agresif savunmacıya dönüşmek istiyorum. Tüm mevkileri zorluk çekmeden tutan, oynadığım takımın ateşleyici gücü olarak anılmak istiyorum, bir nevi joker gibi.”

”Basketbol Gençler Ligi’nin deplasmanlı olması bizi A takıma hazırlıyor. Takım halinde seyahatler yapılması, deplasman heyecanı ve seyirci baskısı, bu gibi durumlara adapte olmamızı sağlıyor. Ayrıca eskiden altyapıda 18 yaşına gelince, gençler bu dönemde bu yaş grubundaki takımlarda yer almakta sıkıntı çekiyordu. Ama şu anda bu lig sayesinde adeta A takım seviyesinin stajını görür gibiyiz. Gerek mücadele, gerekse heyecan çok üst düzeyde olup, basketbol olarak da her birimize ciddi katkılar sağlıyor.”

Ömer Yavaş’ın Öne Çıkardığı Oyuncular

Jenerasyonunda potansiyelini beğendiği oyuncular sorusuna, Ömercan İlyasoğlu ve Ekrem Sancaklı cevabını veren Ömer, idolünün ise Kyle Hines olduğunu söyledi.

BSL’de, Euroleague’de ve NBA’de beğenerek izlediği oyuncuları ise şöyle cevapladı ve röportajı noktaladı:

”Bu sezon takıma gelen Devin Williams’ı ve CSKA Moskova’da oynayan Kyle Hines’ı örnek alarak, beğenerek izliyorum. NBA’de ise LeBron James.”

Röportaj: Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir